Thuje - hnědnutí a odumírání větví

Podzimní zabarvení (viz obrázek)

Thuje hnědnutí

U mladých sazenic a zvláště po podzimní výsadbě je zcela přirozeným jevem, že větvičky z horní strany zhnědnou a vyděsí majitele. V dubnu se jim pak svěží barva opět vrátí. Protože v zimě sazenice nepřirůstají, nepotřebují tolik zeleného barviva (chlorofylu) potřebného k výrobě stavebních látek, a tak dochází k jeho úbytku, čímž se zviditelní žluté a hnědé barvivo (xantofyly), které v buňkách celou dobu také bylo, ale pro množství zeleného barviva je nebylo vidět. Jarní rozvoj tento optický barevný poměr opět zvrátí ve prospěch zelené. V pozdějších letech bude tohoto jevu ubývat, u dospělých stromů je změna barvy zanedbatelná.

Hnědnutí a odumírání větví thují

Hnědnutí a následné odumírání větví thújí je velmi častý neduh těchto okrasných stromů. Příznakově velmi podobná poškození mohou způsobovat odlišné příčiny: Velmi častou příčinou hnědnutí a zasychání konců výhonů je sucho (především na jaře, po zimě) nebo posypové soli. V tomto případě na napadených částech nejsou žádné příznaky poškození hmyzem nebo houbovou infekcí. Další příčinou může být nedostatek hořčíku - důležité živiny všech zahradních plodin. Při nedostatku hořčíku rostliny nedosahují výborné jakosti, listová zeleň není dostatečně sytá, listy mezi nervaturou žloutnou a později až hnědnou a rostliny chřadnou. Hořčíku často bývá nedostatek tam, kde se jím nehnojí. Také při intenzivních srážkách nebo zavlažování jeho zásoby v půdě klesají v důsledku vyplavování do hlubších vrstev. Hořčík je důležitou a nezastupitelnou stavební látkou chlorofylu listové zeleně a tím i podmínkou fotosyntézy. Hořčík snadno doplníme krystalickou hořkou solí (100% rozpustnou) nebo hořkou solí tekutou.

V případě napadení houbami Kabatina thujae nebo Didymascella thujina

jsou příznaky zřetelné většinou až koncem léta a na bázi odumřelých výhonů jsou zřetelné drobné černé plodničky, nebo naduřelé polštářkovité plodnice. Rozvoj houbových chorob je podporován nedostatkem vápníku a hořčíku. Proti oběma houbovým původcům poškození se doporučuje ošetření fungicidním přípravkem DITHANE DG a to od konce května a postřiky opakovat třikrát po 2 až 3 týdnech.

Molovka thujová (viz obrázek dole)

V případě, že na bázi výhonů je zřetelný vyhlodaný drobný otvor, jedná se o poškození škůdcem molovkou thujovou (Argyresthia thuiella). Molovka thujová klade vajíčka v druhé polovině června. Nazelenalé larvy (přibližně 3 mm velké) se po vylíhnutí zavrtávají do listů, kde také přezimují. První příznaky poškození se objevují většinou až od srpna. V případě poškození molovkou thujovou se doporučuje provést ošetření insekticidem DECIS flow 2.5

 hnednuti_vetvi_thuji1

Poškození větviček škůdcem: Molovkou thujovou

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení